Єдине місце, де є відповіді на всі жіночі питання!

23 правила поведінки за столом для дітей

Всі батьки знають, що самі неприємні речі діти роблять в неслушні моменти. Особливо нас дратують різні витівки за обіднім столом. Зазвичай, такі вчинки найчастіше припиняються завдяки батьківському крику або покаранню, але мало хто з дорослих знаходить час пояснити бешкетникам правила поведінки за столом або навчити їх гарним манерам.

Правила поведінки за столом, до яких потрібно привчати змалку

Обідній стіл буде свідком багатьох важливих подій у житті дитини. Колись вперше ваш малюк зустрінеться за обідом з батьками своєї нареченої, піде на ділову вечерю з потенційним роботодавцем або на корпоративній вечірці буде сидіти за столом поруч з керівниками фірми. Хоча, насправді, сам привід не важливий – гарні манери, у будь-якому випадку, принесуть малюкові тільки користь.

мати навчає дитину правилам поведінки за столом

Привчання до дисципліни та основ етикету можна починати в ранньому віці. Але слід розуміти, що більшість гіперактивних дітей під час їжі стають маленькими пустунами, тому правила поведінки за столом для малечі трохи відрізняються від дорослих інструкцій. Більшість малюків засвоюють гарні манери до 5-ти років, а це означає, що звстосовувати методи виховання дитини потрібно вже в 2 роки. Звичайно, бувають винятки з правил, але майте на увазі, чим пізніше ви почнете навчання, тим складніше малюкові будуть даватися ваші уроки.

Чого не можна дозволяти робити дитині за столом?

Отже, відповідно до правил поведінки, ніколи не дозволяйте дитині робити наступні речі:

 1. Починати їсти, поки не обслужені всі присутні за столом, та вставати з-за столу до того, як всі поїли.
 1. Облизувати ніж! Гострі предмети ніколи не можна тримати в роті.
 1. Балансувати на задніх ніжках стільця.
 1. Говорити з набитим ротом.
 1. Жувати з відкритим ротом та голосно чавкати.
 1. Ставити лікті на стіл.
 1. Переривати інших під час бесіди, грубо розмовляти або пліткувати.
 1. Направляти столові прилади на поруч сидячих людей.
 1. Забирати останній шматок, не запропонувавши його іншим.
 1. Відкушувати такі шматки їжі, які неможливо пережувати.

неправильна поведінка за столом

Яких правил поведінки повинна дотримуватися дитина за столом?

Ось головні правила поведінки за столом, які ви повинні пояснити своїй дитині:

 1. Сівши за стіл, потрібно простелити серветку на коліна. Якщо хтось випадково взяв вашу серветку, не потрібно голосно кричати: «Хто взяв мою серветку?» Тихенько запитайте про це оточуючих. Більшість батьків самі не знають, як краще розпорядитися серветкою: заправити її за комір, щоб уберегти верхню частину одягу малюка, або простелити на коліна і убезпечити низ. Фахівці з етикету радять заправляти серветку за комір, якщо дитині менше 5-ти років.
 1. Посадка за столом повинна бути рівною: пряма спина, обперта на спинку стільця, підошви розташовані паралельно підлозі.
 1. Якщо необхідно, скляні стакани та ємності з напоями можна тримати двома руками. Маленькими ручками важко захопити широкий посуд, тому варто використовувати дві руки для запобігання його перекидання.
 1. Якщо за столом по колу передається кошик з хлібом або інші продукти, то робиться це зліва направо. Якщо вас просять передати якесь блюдо, що знаходиться до вас ближче всього, візьміть його лівою рукою і спочатку запропонуйте людині, яка сидить зліва від вас, а вже потім, переклавши його в праву руку, передавайте направо.
 1. Коли вам хочеться чхнути або кашлянути, потрібно відвернути обличчя від столу в сторону до свого плеча та прикрити рот рукою або серветкою (краще серветкою).
 1. Завжди утирайте рот серветкою, перш ніж зробити ковток зі склянки або келиха. Масні губи залишають неприємні та неапетитні сліди на склі.
 1. Якщо вам потрібно скористатися туалетом або рукомийником, просто вибачитеся та вийдіть з-за столу. Коли у вас в будинку присутні гості, не потрібно повідомляти всіх про те, куди ви йдете і з якою метою.
 1. Виходити з-за столу потрібно з правої сторони від стільця.

дівчинка вчиться сервірувати стіл

Подячна молитва

Ваша дитина може бути не знайома з обрядами інших культур та релігій, в яких вимовляється подячна молитва перед їжею. Незалежно від того, у якій гарній сім’ї ви знаходитесь у гостях, така поведінка за столом може налякати малюка. Розкажіть дитині, що в деяких сім’ях слова подяки чи пісня перед їжею – це нормальне явище. Поясніть також, що ніхто не збирається змушувати маленького їдока слідувати чужим звичаям, але якщо він просто схилить голову, закриє на час очі разом з усіма і трохи помовчить, то тим самим покаже свою повагу до інших людей.

Якщо ви самі збираєтеся приймати гостей з маленькою дитиною, і у вашій родині прийнято читати молитву перед їжею або проводити якісь інші ритуали – ви повинні заздалегідь повідомити про це батьків малюка. Таке попередження є проявом елементарної ввічливості.

Напої

Малюки люблять відстоювати свою незалежність, і є великими прихильниками самостійності, копіюючи поведінку дорослих. Але коли справа доходить до напоїв, з’являються нові правила поведінки за столом, яких слід дотримуватися дітям:

 1. По-перше, дитина не повинна тягнутися за напоєм через весь стіл. Їй слід ввічливо попрохати про це когось іншого, при цьому, не забуваючи казати слова «будь ласка» та «дякую».
 1. Якщо глечик, склянка або інша ємність занадто важка або незручна для малюка, потрібно використовувати дві руки для того, щоб її перенести або зробити ковток. Одна рука повинна тримати ємність за ручку, а друга – підтримувати протилежну сторону судини.
 1. Нагадайте дитині, що для того, щоб налити напій, вона може звернутися за допомогою до дорослих, і таке прохання не буде вважатися соромним.
 1. Сьорбання та гучне ковтання є неприємним для оточуючих. Поясніть дитині, що пити потрібно спокійно і повільно. А перед тим, як зробити ковток рідини, слід прожувати, проковтнути всю їжу та витерти рот серветкою. Винятки можуть бути лише в тих випадках, коли діти помилково кладуть в рот щось гостре або гаряче.
 1. Коли дитина стає старшою, і вже майстерно володіє мистецтвом розливу, вона може запропонувати свою допомогу людям, що сидять поруч з нею.
 

Залишити відповідь